Příběh Krámku naruby je pokračováním příběhu, který se začal psát v roce 2011. Na jeho počátku jsme stáli my, parta kamarádů a studentů rozvojových studií z Olomouce, kteří se rozhodli pomáhat v tisíce kilometrů vzdáleném Usangu. Založili jsme proto neziskovou organizaci Maendeleo, která v oblasti podporuje farmáře na cestě k samostatnosti a svépomoci. Poskytuje jim potřebný kapitál ve formě férových mikropůjček a zemědělské vzdělávání od tamních odborníků. To jim umožňuje na jejich polích hospodařit šetrněji a efektivněji. Zároveň podporuje místní zemědělskou kooperativu Wakulimu založenou samotnými farmáři.

Od počátku se v Maendeleu snažíme dělat věci jinak. Rozhodli jsme se nepřijímat žádné dotace ani granty, což nám umožňuje být maximálně flexibilní. Naše činnost byla donedávna financována pouze ze soukromých zdrojů a výtěžků z benefičních akcí, které jsme pořádali. S tím jak se projekty v Tanzanii rozšiřují však rostla částka potřebná na jejich realizaci. Při jedné ze schůzí jsme se rozhodli na sebe uplatňovat stejně tvrdé měřítka jako na farmáře, kteří si také musí část mikropůjčky vydělat sami. Po dlouhých úvahách se tak v hlavě zrodila myšlenka eshopu, který bude z části financovat činnost Maendelea.

Základním kamenem našeho Krámku se stala kolekce originálních biotrik s potiskem navrženým naší dobrovolnicí a dvorní grafičkou Kačkou. Doplnila ji neméně osobitá kolekce sukní ušitých šikovnýma rukama švadlenky Livi z látek dovezených dobrodruhy Maendelea z Afriky.

Zakoupením jakéhokoliv zboží podpoříte činnost v Tanzanii a přispějete na pomoc ke svépomoci.

Buďte s námi naruby!

A proč právě naruby?

Jdeme na to jinak. Náš malý eshop nemá ambice „zbořit trh“ a stát se na poli obchodu s oblečením mainstreamem. Naopak. Snažíme se být šetrní k životnímu prostředí a záleží nám na osobním přístupu. Jinak by to ani nešlo, o eshop se totiž starají Barča s Kačkou a Šlosim v jejich volném čase. Každý z produktů je v limitované edici a za každým se skrývá příběh. A jaký bude ten Váš?